
Inicjatywa powstania Zakonu Rycerzy Jana Pawła II pojawiła się w środowisku polskich katolików świeckich i w swej intencji jest swoistym wotum wdzięczności za dar beatyfikacji umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zasadniczym celem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II jest formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona – Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który swoim świadectwem pokazywał jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś jak i w wymiarze uniwersalnym. Swoje powołanie Rycerze Jana Pawła II chcą realizować poprzez zaangażowanie w takie rodzaje aktywności jak:
- dążenie do świętości swoich członków,
- obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, życia (od poczęcia do naturalnej śmierci),
- dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny,
- promocja nauczania Jana Pawła II,
- promowanie katolickiej duchowości świeckich,
- wzajemna pomoc bratnia,
- wspieranie duchowieństwa (w każdej dziedzinie życia),
- promocja duchowości mężczyzny,
- wspieranie chrześcijan.
Rycerze Zakonu Rycerzy Jana Pawła II angażują się w dzieło nowej ewangelizacji czerpiąc z przykładu Jana Pawła II i dążąc do upowszechniania treści i form Jego nauczania. Dlatego też podejmując trudu dążenia do świętości – zwłaszcza w wymiarze życia dnia codziennego – Bracia Zakonu Rycerzy Jana Pawła II będą dążyć do:
- umacniania wiary i rozwijania katolickiej duchowości osób świeckich w tym zwłaszcza duchowości męskiej
- rozwijania wrażliwości i dzieł miłosierdzia w tym w szczególności w zakresie godności i pełnej ochrony życia ludzkiego
- rozwijania wzajemnej pomocy bratniej Rycerzy,
- wspierania duchowieństwa w każdej dziedzinie ich kapłańskiej posługi,
- dbania o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny.
Zakon Rycerzy Jana Pawła II w sposób szczególny czyny miłosierdzia zwraca ku swoim członkom i ich rodzinom. W dalszej kolejności akty miłosierdzia kierowane są na członków własnej Parafii oraz Diecezji. Zakon w sposób szczególny włącza się w pomoc ludziom potrzebującym otaczając ich modlitwą oraz starając się im pomagać również materialnie.
Więcej na temat rycerzy można przeczytać tutaj.
U nas w parafii spotykamy się w każdy drugi czwartek miesiąca. Rozpoczynamy od mszy świętej o godzinie 18:00, a potem udajemy się do naszej sali rycerskiej, która znajduje się na plebanii. W każdy pierwszy czwartek obowiązuje nas post. Pierwsze czwartki to także dzień pomocy bratniej, w którym staramy się uczestniczyć.