Parafialna inicjatywa ewangelizacyjna

Parafialna inicjatywa ewangelizacyjna

Jednym z podstawowych wyróżników naszych czasów jest coraz powszechniejsze zjawisko odchodzenia od wiary, i to nawet tam, gdzie Ewangelia była obecna niemal od zawsze. BXVI

Gdzie jest Twój brat?

PARAFIALNA INICJATYWA EWANGELIZACYJNA

W aktualnych warunkach świeccy mogą i powinni czynić bardzo wiele dla rozwoju autentycznej, kościelnej jedności we własnych parafiach oraz dla rozbudzania misyjnego zapału w stosunku do niewierzących, jak i tych, którzy zachowując wiarę porzucają lub zaniedbują praktykę chrześcijańskiego życia.

Katolicy świeccy, dzieląc w pełni z innymi warunki życia i pracy, radości i nadzieje mogą dotrzeć do serc swoich sąsiadów, przyjaciół lub kolegów, otwierając je na pełny wymiar rzeczywistości, na pełny sens egzystencji, którym jest komunia z Bogiem i z ludźmi.

Jan Paweł II CHFL 28

 

SŁOWO DUSZPASTERZA DO PRAKTYKUJĄCYCH PARAFIAN

 Moi Drodzy!

Nie jest dziełem przypadku, że żyjemy TU i TERAZ. Opatrzność Boża połączyła nas w czasie i przestrzeni. Stanowimy parafię, czyli wspólnotę ludzi zamieszkującą określone terytorium. Wynika z tego, że powinniśmy troszczyć się o ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze…

Z troską stwierdzam, że tylko 25% wspólnoty parafialnej regularnie uczęszcza do kościoła. Około 1/3 małżeństw jest dotknięta kryzysem. W kościele prawie nie widać dzieci i młodzieży. Wielu nowych mieszkańców jeszcze nie przekroczyło progu naszej świątyni, a wielu parafian zapomniało drogę do kościoła. Wiele drzwi było zamkniętych podczas wizyty duszpasterskiej…

Co odpowiemy Bogu, gdy nas zapyta: Gdzie jest twój brat? Szczególnie głośno powinno brzmieć to pytanie w Roku Miłosierdzia, który przeżywamy.

Także 1050 Rocznica Chrztu Polski skłania nas do troski o tych, którzy przyjęli Chrzest, ale już nie potrzebują Boga.

Nikt z nas nie może wymówić się od winy w obliczu tego pytania.

Dlatego zwracam się do Was z nadzieją, że w tym szczególnym czasie podejmiemy wyzwanie nowej ewangelizacji naszego osiedla, naszych sąsiadów i bliskich, przyjaciół i znajomych oraz tych, których tylko mijamy na schodach czy ulicy. Szczególnie liczę na zaangażowanie w tę akcję wspólnot i ruchów odnowy. Nikt z nas nie może pozostawać bierny.

Nasza Inicjatywa Ewangelizacyjna jest prosta:

+ w okresie Adwentu i Wielkiego Postu

podejmujemy modlitwę i wyrzeczenia w intencji tych z naszej parafii, którzy nie chodzą do kościoła,

+ wpisujemy się do Księgi Modlitwy,

aby nasze postanowienie było mocne,

+codziennie odmawiamy Akt Poświęcenia

rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i ofiarujemy dobrowolne wyrzeczenie w intencji tych osób;

+ raz w miesiącu uczestniczymy we Mszy Św. w intencji o powrót do Kościoła…


Nie potrzeba wiele, aby zmieniać świat

 Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy i ofiary!

Ks. Proboszcz

 

AKT POŚWIĘCENIA RODZAJU LUDZKIEGO 

NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA

O Jezu Najsłodszy, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, wejrzyj na nas, korzących się u stóp Twego ołtarza.

Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy.

Oto dzisiaj każdy z nas oddaje się dobrowolnie Najświętszemu Sercu Twemu, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Tobą. Wielu nie zna Ciebie wcale, wielu odwróciło się od Ciebie, wzgardziwszy przykazaniami Twymi. Zlituj się nad jednymi i drugimi, o Jezu Najłaskawszy i pociągnij wszystkich do świętego Serca swego.

Królem bądź nam, o Panie, nie tylko wiernym, którzy nigdy nie odstąpili od Ciebie, ale i synom marnotrawnym, którzy Cię opuścili.

Spraw, aby do domu rodzicielskiego wrócili co prędzej i nie zginęli z nędzy i głodu.

Króluj tym, których albo błędne mniemania uwiodły, albo niezgoda oddziela; przywiedź ich do przystani prawdy i jedności wiary, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden pasterz. Użycz Kościołowi Twemu bezpiecznej wolności. Udziel wszystkim narodom spokoju i ładu. Spraw, aby ze wszystkiej ziemi, od końca do końca, jeden brzmiał głos:

Chwała bądź Bożemu Sercu, przez które stało się nam zbawienie; Jemu cześć i chwała na wieki. Amen. 

Przyczyny oziębłości wiary lub odejścia z Kościoła są różne, dlatego podejście apostolskie do osób powinno odznaczać się wielką delikatnością i taktem, bez oceniania. Oto podstawowe uwagi:

  1. Przed wszystkim modlitwa i post. Jezus mówi: niektóre rodzaje duchów można wypędzić tylko modlitwą i postem. Wielkie znaczenie ma tu Różaniec.
  2. Praca nad sobą. To, co chciałbyś poprawić u innych, znajdź i popraw wpierw u siebie. Np. zadbaj o codzienny rachunek sumienia i modlitwę.
  3. Świadectwo życia. Nie chodzi tu o naszą nieskazitelność. Sąsiad za ścianą słyszy wszystko. Chodzi o życie w prawdzie. I można tu „wykorzystać” naszą słabość do apostolatu: słyszała Pani jak wczoraj nie wytrzymałem… Gdyby mogła Pani się za mnie pomodlić… Chodzę do Kościoła i robię takie rzeczy… A co dopiero by, było gdybym nie chodził i nie przyjmował Komunii Świętej…
  4. Pamiętaj, łaska buduje na naturze. Nie stroń od takich osób, a wręcz przeciwnie. Staraj się zaprosić, przyjąć zaproszenie na herbatkę… do strefy kibica, spytaj też śmiało, czy możesz w czymś pomóc…

Stale okazuj zainteresowanie, zachęcaj, przekazuj informacje o inicjatywach parafialnych, działaniach duszpasterskich… i nie zniechęcaj się! Szukaj kontaktu

  • Dawno nie widziałem Ciebie w Kościele, czy coś się stało, ktoś Ciebie uraził lub zniechęcił? Może masz jakieś pytania, które Cię nurtują? – mam parę dobrych książek… Czy mogę Ci jakoś pomóc?
  • Zachęta. Idę do Kościoła na… wiem, że Pani/Panu jest trudno, ale może macie jakąś intencję sprawę, którą mogła bym polecić Bogu w Waszym imieniu…
  • Jutro będzie w naszym Kościele akcja… konferencja na temat….noc konfesjonałów… przyjeżdża ciekawy człowiek, będzie mówił świadectwo o… będzie wyjątkowe nabożeństwo… Może przyszlibyście zobaczyć, posłuchać…? Czy słyszeliście o festynie…?
  • W świetlicy, są organizowane zajęcia dla dzieci… jest punkt Caritas, wielu przychodzi po chleb lub inną pomoc.

Naturalnym odruchem wobec zagrożenia życia jest ostrzeżenie, udzielenie niezbędnej pomocy… Wtedy wszystko odchodzi na dalszy plan, a sprawa ratunku jest najważniejsza. Człowiek nie szczędzi wtedy sił, czasu i oszczędności, byle tylko ocalić życie.

GDZIE JEST TWÓJ BRAT, SIOSTRA…?

W naszej Akcji chodzi o ratowanie naszych braci i sióstr przed utratą życia wiecznego. Tą utratą są zagrożeni szczególnie Ci, którzy zostali ochrzczeni, ale z różnych powodów nie czerpią sił i inspiracji do kształtowania życia z Ewangelii i Eucharystii. Jan Paweł II mówił: odchodząc od źródeł miłości i świętości, odchodzi się od samego Chrystusa. Skutkiem może być wieczne potępienie – niekończący się stan nieszczęścia.

Jako ochrzczeni należymy do Mistycznego Ciała Chrystusa, jesteśmy od siebie współzależni i za siebie nawzajem odpowiedzialni. Przez proroka Ezechiela mówi Bóg: Ciebie, o synu człowieczy, wyznaczyłem na stróża domu Izraela po to, byś słysząc z mych ust napomnienia przestrzegał ich w moim imieniu. Jeśli do występnego powiem: “Występny musi umrzeć” – a ty nic nie mówisz, by występnego sprowadzić z jego drogi – to on umrze z powodu swej przewiny, ale odpowiedzialnością za jego śmierć obarczę ciebie. Jeśli jednak ostrzegłeś występnego, by odstąpił od swojej drogi i zawrócił, on jednak nie odstępuje od swojej drogi, to on umrze z własnej winy, ty zaś ocaliłeś swoją duszę. Ez. 33,7-9

Święty Jakub z kolei podkreśla zasługi jakie zdobyć możemy u Boga sprowadzając na dobrą drogę naszych braci i siostry: Bracia moi, jeśliby ktokolwiek z was zszedł z drogi prawdy, a drugi go nawrócił, niech wie, że kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje liczne grzechy. Jk 5,19-20

Stańmy się więc, owocnymi narzędziami Dobrego Pasterza, który szuka zranionych i zagubionych owiec.

LEKTURY KTÓRE MOGĄ WESPPRZEĆ NASZE DZIAŁANIE

Przekroczyć próg nadziei, Jan Paweł II odpowiada na pytania o inne religie, o młodzież….Ty odmieniłeś moje życie,świadectwa- wpływ Jana Pawła II na młodych ludzi.

Od niewiary do pełni prawdy; Racjonalne podstawy wiaryM. Piotrowski, świadectwa nawróceń znanych ludzi i naukowców

Radykalni. M. Jakimowicz– świadectwa muzyków rokowych

Powody, aby wierzyć. R.Tesoriero, adwokat na śladach Boga

Dlaczego wierzę?V. Messori, ateista o swoim powrocie do wiary

Kiedy znów zacząłem myśleć o Bogu. P. Seewald – odmienił go papież

Franciszkanin z SSniezwykłe świadectwo Bożego prowadzenia

Myśli. B. Pascal, rozważania genialnego matematyka

SpotkałemBoga, Credo. A. Frossard– filozof o swoim nawróceniu

Ręka Boga. B. Nathanson – lekarz, który przejrzał dzięki technice

W domu najlepiej. S.K. Hahn – z wroga stał się obrońcą Kościoła

Dlaczego Kościół Katolicki ma rację? M. Coren

Byłem Rabinem Rzymu. E. Zolli – Rabin o drodze do Kościoła

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń. N. Wujicic

Ocalona z piekła. Wyznania modelki. A.Golędzinowska

Byłam feministką. L. V. Murray, utraciła, by odzyskać wiarę

Twój Nowy Styl. T. Tomeo, prezenterka TV o wierze i stylu kobiety

Od złudzenia do prawdy. G. Polo, dentystka o swoim nawróceniu

Łzy Racheli. – historia tej dziewczyny odmieniła wielu

Rex, Cathleen Lewis – autystyczne dziecko odmienia życie matki

Silniejszy od nienawiści. T.Guénard, wyznania boksera

Złożyłem obietnicę. N. Legrottaglie – znany piłkarz o wierze

Przebacz mi Nataszo! S.Kurdakow. agent KGB na drodze wiary

Bartolo Longo – od kapłaństwa szatana do apostoła różańca

WYBRANE KSIĄŻKI DOTYCZĄCE HISTORII KOŚCIOŁA

Jak Kościół Katolicki zbudował zachodnią cywilizację, Thomas E Woods

Czarne karty Kościoła, W. Messori

Czerwone karty Kościoła, G. Kucharczyk


Więcej argumentów do dialogu z niewierzącymi:

Katolicki pomocnik towarzyski S. Zatwardnicki
www.wiara.us
www.apologetyka.katolik.pl
www.zywawiara.pl
www.tolle.pl
www.xlm.pl
www.
milujciesie.org.pl

Na użytek Parafii Miłosierdzia – OTWOCK ŁUGI; Oprac. Ks. D. Bala & o. R. Kszuk